Horse Racing Results Saturday 20 May 2017

Aramac

1 (Bm55) 1000m 1 8 2 6
2 Mdn Plate 1200m 6 7 1 8
3 Plate (C6) 1200m 5 8 7 1
4 (Bm55) 1400m 7 5 4 6
5 W F A 1400m 2 1 4 3

Ascot

1 Streaky Bacon Plate 1000m 11 6 9 1
2 Cabanossi Hcp 1000m 1 2 6 7
3 Triple Smoked Ham (Bm66+) 1000m 3 4 1 9
4 Italo-Australian Welfare-Rs1mw 1200m 2 8 11 5
5 John Miller Hall Of Fame-Bm72+ 2100m 7 9 11 5
6 Lee-Steere Hall Of Fame-Bm72+ 1200m 5 3 6 9
7 D'Orsogna-Roma Cup 1200m 3 15 6 10
8 Western Racepix Ascot (Rs1mw) 1600m 3 1 13 12

Awapuni

1 Ab Equipment (Bm85) 2100m 9 7 6 2
2 John Turkington Forestry-Bm65 2100m 2 7 10 1
3 Flipp Limited/Transag Ctre 2yo 1200m 1 6 2 5
4 Fox Pine Logging Mdn 1400m 1 9 4 7
5 The Rat Hole Bulls (Bm65) 1400m 15 3 9 13
6 Waterforce (Bm75) 1200m 3 11 10 1
7 Rangitikei Gold Cup 1550m 12 10 5 8
8 Trc Toyota (Bm75) 1550m 4 6 8 3

Ballina

1 Vale Albert "elvin" Hayter Mdn 1000m Abandoned
2 Royce Ronan Mdn Plate 1300m Abandoned
3 Bill Lofts Hcp (C1) 1300m Abandoned
4 Tab.Com.Au Hcp (C2) 1600m Abandoned
5 John Shirm (Bm55) 1400m Abandoned
6 Richard Templeman (Bm50) 1250m Abandoned
7 Furnaces @ Aquis Farm (Bm55) 1000m Abandoned

Cairns

1 Staffing Solution Hcp (Cl B) 1500m 1 3 2 4
2 Cairns Hardware Mdn Hcp 950m 5 4 7 2
3 Century Cranes (Bm55) 950m 1 6 8 2
4 Plaster Metal Cladding Mdn 1250m 4 2 3 5
5 Carlton Mid (Bm65) 1250m 1 6 3 2

Charleville

1 Mdn Plate 1200m 1 3 5 4
2 Hcp (45) 800m 3 5 10 4
3 (Bm60) 1400m 6 2 3 8
4 Hcp (C1) 1100m 1 8 7 5
5 Open Hcp 1200m 2 4 5 3

Doomben

1 Led Superscreens Hcp (C6) 1615m 6 7 16 8
2 Qld Electrical Oxlade Stakes 1200m 1 12 3 11
3 Ipg Marketing Chief De Beers 1050m 8 9 16 6
4 Harding Steel Plate 1200m 1 16 15 14
5 Qa Hotel Bright Shadow 1200m 10 5 8 18
6 The Magic Millions Roses 2000m 2 5 8 12
7 Hardy Brothers Doomben Cup 2000m 3 5 13 16
8 Taxibox Brc Sprint 1350m 1 13 5 15

Fannie Bay

1 Mjs Floorcoverings Hcp (70) 1600m 2 5 1 4
2 Nautilus Aviation Hcp (C2) 1300m 4 3 1 2
3 Garrard's Horse And Hound Hcp 1300m 7 5 1 3
4 Sprout Trobis Hcp (58) 1200m 5 3 1 7
5 Schweppes Hcp (64) 1100m 3 1 4 2

Flemington

1 Saintly Hall Of Fame Trophy 1400m 12 5 11 3
2 Light Fingers (Bm78) 1200m 6 1 5 12
3 John Miller Hall Of Fame-Bm84 1800m 16 14 3 8
4 Winx Hall Of Fame Trophy 1600m 7 13 5 11
5 Lloyd Williams Hall Of Fame 1400m 11 5 3 4
6 Andrew Ramsden Stakes 3200m 1 2 5 10
7 Straight Six 1200m 3 5 6 14
8 Archer Hall Of Fame Trophy 2000m 3 13 7 4
9 Carbine Club (Bm78) 1600m 12 13 2 8

Gladstone

1 Plate (C3) 850m 1 5 3 2
2 (Bm50) 1194m 1 8 9 3
3 Mdn Hcp 1194m 1 7 5 3
4 Open Hcp 1000m 1 5 4 3
5 (Bm55) 1517m 4 2 6 5

Gold Coast

1 Gold Coast Community Fund (C3) 900m Abandoned
2 Datau Mdn Plate 1200m Abandoned
3 Surfside Buslines Mdn Plate 1200m Abandoned
4 Village Roadshow Theme Pk. Mdn 1300m Abandoned
5 Qt Gold Coast Hcp (C1) 1400m Abandoned
6 Event Cinemas Hcp (C1) 1400m Abandoned
7 Gold Coast Community Fund-Bm62 1200m Abandoned
8 Brandworks Cup (Bm75) 2200m Abandoned
9 Happy B'day P. Birtwell (Bm75) 1200m Abandoned

Home Hill

1 (Bm50) 900m Abandoned
2 Mdn Plate 1000m Abandoned
3 Plate (C3) 1180m Abandoned
4 Hcp (Cl B) 1180m Abandoned
5 (Bm55) 1460m Abandoned
6 (Bm70) 1830m Abandoned

Jandowae

1 Mdn Plate 1000m 2 4 1 6
2 (Bm45) 1000m 4 3 5 1
3 (Bm60) 1200m 6 3 1 5
4 Jandowae Cup (Bm65) 1500m 8 11 4 9
5 Hcp (Cl B) 1500m 1 6 2 5

Morphettville

1 Campolina Stud (Bm75) 1200m 1 18 5 2
2 National Stakes 1200m 9 7 8 4
3 Mittys Port Adelaide Cup 2500m 4 1 6 13
4 Ubet Sa Fillies Classic 2500m 3 4 1 9
5 7 News Centaurea Stakes 2019m 13 2 4 11
6 Hughes Limousines R A Lee Stks 1600m 1 2 4 10
7 Darley Goodwood 1200m 7 20 14 6
8 Ubet Proud Miss Stakes 1200m 10 1 4 15

Mt Isa

1 Steejo Press (Bm60) 1450m 2 5 6 4
2 Leonie Winks Photography Mdn 1000m 1 4 2 3
3 Colonial Food Store Plate (C3) 1000m 4 1 5 8
4 Mt Isa Agricultural Show Hcp 1700m 1 5 6 3
5 Thanks To Lenore Saunders Hcp 1100m 2 1 4 6
6 Welcome Baby Burgo Hcp (50) 1200m 1 4 8 2

Newcastle

1 Newcastle Herald Mdn Plate 900m 6 9 2 3
2 Gilbert & Roach Newcastle Mdn 900m 2 1 6 5
3 New Age Air Conditioning Mdn 1400m 2 4 7 5
4 New. & Lake Mac. Star Plate-C1 2340m 6 7 10 11
5 Lakes Mail Mdn Plate 1200m 8 9 7 11
6 Hepmac Lawyers Hcp (C1) 1400m 9 5 6 2
7 Bridgestone Newcastle Hcp (C1) 1400m 2 10 5 1
8 Gilbert & Roach Newcastle-Bm60 1200m 11 6 5 2

Port Augusta

1 Rossigns & Multiprint Mdn 1200m 8 2 6 4
2 Port Augusta Refrigeration Mdn 1498m 4 3 2 5
3 First National R/E (Bm60) 1600m 5 2 7 1
4 Rfds Birthday Cup (Bm64) 1867m 1 2 4+3
5 T Gardiners Meat/Saltbush-Bm56 1396m 1 7 11 10
6 Bryan Harbridge Memorial-Bm64 1200m 5 1 6 7
7 D & G Tyres (Bm56) 1100m 6 4 7 9

Port Hedland

1 Pilbara Motor Group Mdn 1200m 3 1 4 2
2 Tec Services Hcp (C1) 1200m 5 3 1 4
3 The Landing Resort Hcp (C3) 1300m 3 5 1 2
4 Where Are You Boots (Bm56+) 1400m 1 3 6 4
5 Veolia Industrial Servs.-Bm56+ 1200m 2 5 7 1
6 Hedland Harbour Cafe (Bm64+) 1200m 5 2 6 1

Quambone

1 Mdn 1100m Abandoned
2 Hcp (C2) 1200m Abandoned
3 Hcp (C1) 1400m Abandoned
4 Trophy Race 1400m Abandoned
5 Hcp (C3) 800m Abandoned

Rosehill

1 John Miller Hall Of Fame Hcp 1200m 1 7 9 6
2 George Moore Hall Of Fame-Bm73 1400m 1 3 5 7
3 Saintly Hall Of Fame (Bm78) 1100m 1 8 3 6
4 Tab Highway Plate (C3) 1500m 10 2 14 1
5 L Williams Hall Of Fame (Bm72) 1100m 10 7 3 1
6 J B Cummings Hall Of Fame-Bm85 2000m 4 9 10 8
7 Winx Hall Of Fame (Bm93) 1500m 10 7 1 13
8 T J Smith Hall Of Fame (Bm85) 1200m 12 11 13 10
9 Light Fingers (Bm78) 1400m 9 10 8 3

Te Rapa

1 Distinction Hamilton Hotel 3yo 1200m 10 3 4 5
2 Wildtribe Catering Mdn Hrdl 2800m 2 1 8 3
3 Porritt Sand Waikato Hrdl 3200m 3 10 5 2
4 Norris Ward McKinnon Hcp 1400m 12 1 5 3
5 Neil Treweek Mdn Stpl 4000m 6 4 1 5
6 Warren Waikato Stpl 4000m 3 1 6 2
7 Fairview Motors Hcp 2100m 8 13 1 4
8 Doubler (Bm65) 1600m 13 5 9 6
9 Garrard's Horse And Hound-Bm65 1600m 13 3+4 12
10 Munns The Man's Store (Bm75) 1400m 2 9 5 14

Toowoomba

1 Vanderfield Hino Hcp (C2) 1200m 9 5 3 7
2 Brown Brothers Bb Prosecco Hcp 1050m 6 3 1 2
3 Brisbane Riverview Hotel (C1) 1050m 6 1 8 10
4 Create Financial Sol. (Bm70) 1850m 2 4 7 1
5 Potters Boutique Hotel (Bm75) 1000m 2 6 1 3
6 Winning Edge Mdn Hcp 1100m 10 1 5 6
7 Simon Home Timber/Hardware Mdn 1625m 1 8 7 4

Wodonga

1 Telstra Business Centre Mdn 1200m 11 12 9 7
2 Rmr Engineering (Bm64) 1100m 1 2 9 7
3 Jack Maher Classic 1200m 5 8 6 4
4 Denise Casey Hcp (58) 1200m 9 3 7 5
5 Naubro (Bm78) 1400m 1 2 7 5
6 McGrath Family Hcp (58) 2050m 4 1 3 2
7 Vince Tobin Hcp (58) 1590m 12 10 8 7

Young

1 Mdn 1000m 9 6 1 5
2 F&M (Bm55) 1000m 1 9 8 6+5
3 (Bm50) 1200m 1 3 7 2
4 Mdn Plate 1300m 8 7 6 1
5 Mdn Plate 1300m 6 5 3 9
6 Hcp (C1) 1400m 6 5 11 3
7 Young Cup (Bm68) 1600m 2 8 6 7